Heritage Celebration

Heritage Winners

Thank you to all who attended the 2015 Heritage Celebration!  Thank you to our sponsors: Uptown Grocery, Conventions & More, Walmart, Don Reece Talks, Betsy Mantor and Beth Kerr – Co-Chairs

Thank you and Congratulations to this years Awardees!

Roll of Honor and Preservation Awards 1981-2015

 

1981 ( In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

B. Everett Bryant, Minnie Sue Fleming, John B. Moore, Dr. Ralph E. Payne, W. Custer Service

 

1982 (In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

(Historical) M. O. Baggerley, W. A. Chitwood, Anton Classen, Lucy Juston Hampton, M. E. Ramey, Milton “Kickingbird” Reynolds, J. H. Snyder, Willie Spearman, M. D. Thatcher, E. B. Townsend

(Inductees) Mel Dixon, Juanita Delbridge, Garland Godfrey, Rex Sandifer, Bob Rice

 

1983 (In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

Alvin Alcorn, Sidney C. Bray, Guy M. Rankin, Everette Carl Hafer, “Miss Alice” Weaver Johnson, Dorothea Meagher

 

1984 ( In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

(Historical) Charlie Johnson

(Inductees) Mo Anderson, J. R. “Bob” Ray, Carl Reherman, Bob Rudkin, Fred Snyder, Phil Watson

 

1985 (In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

(Historical) Dr. John Woodville Howard, J. Wendell Simmons

(Inductees) Ted Anderson, John Kessler, Oren Lee Peters

 

1986 (In conjunction with the Edmond Chamber of Commerce)

Quimby Cloyce Enterline, John W. Thomas, Viola Brown Thompson, John C. Stone, W. H. Roberts

 

1988

 Eva Hiatt Kirkland, Samuel G. Fennema, Boyd Bradbury

 
1989

(Roll of Honor) Jeanette A Bode, Mrs. Jennie Forster

(Preservation Award – Historic Sites) Central State University – Evans Hall

(Preservation Award – Historic Arts)  Orvis Risner 5th Grade Class

(Preservation Award – Community Service) St. John the Baptist Catholic Church

 

1990

(Roll of Honor) Dr. Stanley W. Hoig, James Brown, John Pfaff

(Preservation Award – Historic Sites) Gower Memorial Cemetery, Myrtle Thomas

(Preservation Award – Historic Arts) Dr. Stanley W. Hoig – Edmond – The First Century

(Preservation Award – Community Service) The Honorable Carl Reherman

 

1991

(Roll of Honor) Osa Lee Banzett, Ray Devereaux, Gottlob Henry Fink, George C. Forster, James Kunc

(Preservation Award – Historic Sites) The Arcadian Inn – Hall family

(Preservation Award -Historic Arts) Edmond Booster & Enterprise – Don & Osa Lee Banzett

(Preservation Award – Community Service) Robert L. Bryan

 

1992

(Roll of Honor) Milton W. “Kickingbird” Reynolds, Isaac W. Rodkey, Stanley W. Kunc

(Preservation Award – Historic Arts) “Stake Your Claim”, Janis Montgomery, The Edmond Evening Sun, Ed Livermore

(Preservation Award – Community Service) Jeanette Bode

300+ Hours Volunteer Service Award – Geneva Hudson, Quimby Enterline

 

1993

(Honor Roll) John Lewis Mitch, Roy E. Yoesting, Alice B. Thompson, Carolyn C. Vance

(Preservation Award – Historic Arts) Arni Anderson – Pencil Sketches

(Preservation Award – Community Service) Stanley W. Kunc, Lucille Warrick

 

1994

(Honor Roll) John Kessler, Emiel H. Suenram, Melvin A. Dixon, Crawford & Freda Spearman

(Preservation Award – Historic Sites) Shadid & Schaus Building, Randel Shadid and Steven Schaus

(Preservation Award – Historic Arts) Draegon Gate Studio – Edmond Centennial Mural

(Preservation Award – Community Service) Quimby Enterline

300+ Hours Volunteer Service Award -Jane Harnden, Frances Nichols,  Marjorie Meggs

 

1995

(Roll of Honor) Anton Classen, Kyle V. Maxwel, Louis Gifford Parkhurst

(Preservation Award – Historic Sites) John W. Howard House, 607 N. Boulevard -Jim & Mary White

(Preservation Award – Historic Arts) The Honorable Russell Hall – Edmond Historic Houses Books I and II

(Preservation Award – Community Service) Marjorie Meggs, Robert Schiermeyer

300+ Hours Volunteer Service Award – Vieva Yoesting, Ruby Holliday

 

1996

(Roll of Honor) Professor John Davis, Nova Cox, Shannon Miller

(Preservation Award – Historic Sites) The Angel House, 203 E. Main – David & Catherine Pendley

(Preservation Award – Historic Arts) Russell Dougherty Elementary School

 

1997

(Honor Roll) John, Cordella & Charles Steen, Guy & Fairlie Maye Rankin, Clarence & Vieva Yoesting

(Preservation Award – Historic Sites) Jesse & Marilynn Bosley

(Preservation Award – Community Service) Charles Lamb, Fred P. Snyder, Sr.

 

1998

(Roll of Honor) Bettie Howell, Edna Fansher Fox, Robert (Bob) T. Rice

(Preservation Award – Historic Sites) 300 E. Seventh, Lynn Young & Dave Fahey

(Preservation Award – Community Service) Sandra Stratton, Dr. James Crowder, Jr.

 

1999

(Roll of Honor) Marilyn Wantland, Kay Bickham, Dr. Luther Whitfield (Whit) Marks

(Preservation Award – Community Service) Parsons Jewelry – Ellen Parsons, Jackie Griffin, Kenneth Griffin

 

2000

(Roll of Honor) Frances Kunc Nichols, Carol Ann Roberts, Dr. Joe C. Jackson

(Preservation Award – Historic Sites) Rodkey Home – Henry & Janice Saulnier

(Preservation Award – Historic Arts) Showdown on Two Street – Dr. Samuel Magrill, Gracelawn Cemetery Records – Larry Rankin

 

2001

(Roll of Honor) Arthur Mae & Ruth Jane Pearce, Ted Anderson, Bob Rudkin

(Preservation Award – Community Service) Harold Stump, Barry T. Rice

 

2002

(Roll of Honor) Alvin Alcorn, Madge Goodrich, Lucille Gerald

(Preservation Award – Historic Arts) Edmond Life & Leisure

(Preservation Award – Community Service) David Odle, Edmond Women’s Club

 

2003

(Roll of Honor) Quimby C. Enterline, Dr. Wayne H. Roberts, Jan Pokorny Steele

(Preservation Award – Historic Sites) Market Depot – Randy Allen

(Preservation Award – Historic Arts) “A Century of Influence” series – James Coburn

(Preservation Award – Community Service) Linda J. Jones

300+ Hours Volunteer Service Award – Quimby Enterline, Harold Stump

 

2004

(Roll of Honor) Randel Shadid, Dr. Harry Kocurek, Eloise Rodkey Rees

(Preservation Award – Historic Sites) 204 E. Second Street – Tom Prince, Attorney at Law

(Preservation Award – Historic Arts) Edmond Chronicles – Laura Nigliazzo

(Preservation Award – Community Service) Dr. Reba Neighbors Collins

300+ Hours Volunteer Service Award – Georgia Sparks, Joe Eisele, Verda Kenworthy, Vieva Yoesting, Pat Wilson

 

2006

(Roll of Honor) Oren Lee Peters, Laynie Harrod

(Preservation Award – Historic Sites) Gene Lesseg, Contractor – 1889 Territorial Schoolhouse

(Preservation Award – Historic Arts) Rich Muno

(Preservation Award – Community Service) Brenda Granger

300+ Hours Volunteer Service Award – Tony Stump, Larry Rankin, Donna Stewart

 

2007

(Roll of Honor) Saundra Gragg Naifeh, Jerry James, Marilyn Shewmaker, Neal Little

(Preservation Award – Historic Sites) 1889 Edmond Public Schoolhouse – Edmond Historic Preservation Trust

(Preservation Award – Historic Arts) Dr. Bob Palmer

(Preservation Award – Community Service) Georgia Sparks

300+ Hours Volunteer Service Award – Jim Hagar, Gloria Tate

 

2008

(Roll of Honor) Beverly Terry, Dr. Warren Smith

(Preservation Award – Historic Sites) Sanders Photo/1889 Schoolhouse – Paul and Kim Sanders

(Preservation Award – Historic Arts) Jim Argo

(Preservation Award – Community Service) Mark Rodolf

300+ Hours Volunteer Service Award – Dot Norman

 

2011

(Roll of Honor) Burnis Argo, Marilyn Williams

(Preservation Award – Historic Sites) Kivlehen House

(Preservation Award – Historic Arts) Randel Shadid

(Preservation Award – Community Service) Jennifer Hibbard

 

2013

(Roll of Honor) Mo Anderson, The Honorable Alan Synar

(Preservation Award – Historic Arts) Dr. James Crowder, Orren Mixer

(Preservation Award – Community Service) Pat Goodin

300+ Hours Volunteer Service Award – Gary Wallace, Millie Prewitt

 

2015

(Roll of Honor) Major General Rita Aragon, Mitzi Hancuff, Ken and Gae Rees

(Preservation Award – Historic Sites) Edmond Public Schools, Boulevard Academy

George Winters, Architect for the 1889 Territorial Schoolhouse and historic Edmond homes

(Preservation Award – Historic Arts) Curt Munson, Edmond Parks Foundation

(Preservation Award – Community Service) [email protected] Celebration, Downtown Walking Tours – Edmond Historic Preservation Trust, Gary Wallace

300+ Hours Volunteer Service Award – Sara Memmott, Marty Miller, Debbie Ritter, Ed Scheihing